MakunaHatata@lemmy.world to Lemmy Shitpost@lemmy.world · 2 年前I feel the actual inflationlemmy.worldimagemessage-square197fedilinkarrow-up11.24Karrow-down1188
arrow-up11.06Karrow-down1imageI feel the actual inflationlemmy.worldMakunaHatata@lemmy.world to Lemmy Shitpost@lemmy.world · 2 年前message-square197fedilink
minus-squaretacosplease@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up6arrow-down1·2 年前Costs me $12 to make 2-3 sandwiches at home using deli meat and cheese, a loaf of French bread, and 2 small tomatoes. That’s while taking advantage of sale prices. Would be more like $8/sandwich if I hadn’t bought the meat and cheese on sale.
minus-squarejcit878@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up8·2 年前its basically 2 year ago eating out prices to make shit at home these days
Costs me $12 to make 2-3 sandwiches at home using deli meat and cheese, a loaf of French bread, and 2 small tomatoes. That’s while taking advantage of sale prices. Would be more like $8/sandwich if I hadn’t bought the meat and cheese on sale.
its basically 2 year ago eating out prices to make shit at home these days